Upių labirintasKelionės į Gruziją

J. Obelienius. Lietuvos TSR vandens turistų keliai. Strėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežerai

STRĖČIA IR JOS BASEINO (ŠVOKŠTO, SVYRIŲ) EŽERAI

Strėčia - d Neries intakas, išteka iš Didžiojo Švokšto (Švakšto) ež., už 5 km į v. nuo Naručio (Narač), už 30 km į p. r. nuo Švenčionių, Minsko sr. Medilo rj.
Upės baseine (F-1173,11 km2) yra nemaža ež., todėl jos nuotėkis per metus mažai kinta. Per visą 80 km ilgį upė nukrenta 56 m (ΔH-0,70). Tačiau yra vietų (upė laužiasi per Švenčionių kalvagūbrį), kur ΔH pasiekia 5,0, vaga užgriozdinta dideliais akmenimis. (Dėl to, matyt, anksčiau baltarusiai ,,didžiojo rato" maršrutą (Naručio ež.-Naručio upė-Neris-Strėčia-Didysis Švokšto ež.) laikė III sudėt. ktg., o ,,mažąjį ratą" (Naručio ež.-Naručio upė-Neris-Strėčia-Svyrių ež.) - II sudėt. ktg.).
Maršrutas sunkokas, jį prieš keletą metų pirmieji įsisavino Vilniaus vandens turistai, mėgstantys nepramintų takų keliones.
Vykstant Vilniaus-Naručio-Medilo pln., reikia išlipti stotelėje ,,Glubokij Ručej“, kuri yra per 100 m nuo Didžiojo Švokšto ež. Nuo jo ir pradedame kelionę.

70 Didysis Švokšto ež. (F-800, L-4,0, didž.pl.-3,0) yra Švenčionių aukštumos p. pakraštyje. Šiaurvakarinėje ež. pakrantėje įsikūręs Bajorų k., į š. pakraštį įteka 10,5 km ilgio bevardis upelis - Strėčios aukštupys. Didįjį Švokštą su Mažuoju Švokšto ež. jungia 1 km ilgio pertakas; jo pl. apie 4,5 m, gl. - 0,5 m, srovė vos pastebima.
59 Strėčia išteka iš Mažojo Švokšto ež. (F-200, L-2,0, didž.pl-1,0) š.v. pakrantės. Ež. priešais pertaką iš Didžiojo Švokšto ež, yra didelė žema sala; p. v. pakrantėje įsikūręs Pavlovcų k.; upės pl. 5 m, gl. - 0,5 m, vagoje pasitaiko akmenų.

Strėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežerai

57 Siauras gelžb. tiltelis. Upė susiaurėja iki 3-4 m, srovė pagreitėja; pakrantėse dirbami laukai.
55 Upė įteka į pelkę, tikriau - baigiantį užželti ežerėlį, ištisai užsiklojusį vandens augalijos kilimu; d krante aukšta, medžiais apaugusi salelė. Plaukti reikia tiesiog, nekeičiant krypties.
Palaipsniui pelkė baigiasi, krantai paaukštėja, srovė pagreitėja, pakrantėse ošia gražūs pušynai.
51 Žemas nepraplaukiamas kaimo kelelio tiltas. d Stončiukų k. Upė teka lėkštu slėniu, aplink miškai. Už 1 km d krante nedidelis Bilduko ežerėlis.
49 d Lintupė (L-18). Strėčia keičia kryptį į p. v., slėnys pagilėja, srovė pagreitėja - prasideda pirmasis apie poros km ilgio ištisinių rėvų ruožas.
47 Rėvos baigiasi, bet srovė dar greita. Buv. siaurojo glžk. medinio tilto polių liekanos. Prasideda antroji rėvų virtinė.
45 k Alšiai, Alšių - Švenčionių vieškelio medinis tiltas, malūno užtvankos liekanos, per kurias laivelį reikia persitraukti.
Upės slėnys gilus, vietomis primenantis kanjoną; pakrantėse miškai.
41 Prasideda reguliuotos upės baras; srovė sulėtėja.
38 d Strūna (L-31) atiteka nuo Švenčionių; nuo versmių iki 15,1 km teka Lietuvos teritorija.
34 k Selevičiai. Baigiasi reguliuotos upės baras.
32 Prasideda trečiasis apie 2,5 km ilgio rėvų ruožas. Upės vaga paplatėja.
29 1949 statytos HE liekanos; per 3 m aukščio užtvanką laivelius patogiau persinešti k pakrante.
28 Vilniaus-Polocko pln. gelžb. tiltas.
24 k Stračialė (L-50) teka per Vyšniavo ir Svyrio ež. S. įtekėjus, upė paplatėja iki 10-15 m, pagilėja.
21 k Aleškai; Tuščanka (L-13). T. atiteka iš nedidelio to paties pavadinimo ežerėlio.
18 d Verebiai; bevardžio upelio, tekančio iš Juodžio, Gubiežo ir Verebio ež., ž.
15 k Nedrošliai. Upės pakrantėse ošia gražūs pušynai.
10 k Radiušiai; d Minarai, per upę medinis tiltas. Upės tėkmė palaipsniui lėtėja - prasideda Olechovo kartono fabriko patvanka. Pakrantes puošia spygliuočių miškai.
5 d Olechovas, kartono fabriko 12 m aukščio užtvanka, keltis d pakrante. Tuoj pat už užtvankos upę pertveria metalinis vamzdis.
Toliau iki pat ž. pakrantėse puikūs miškai; artėjant prie Neries, upėje pūpso keletas nedidelių salelių.
Strėčia įteka į Nerį 274,6 km nuo šios ž.ANTRASIS STRĖČIOS MARŠRUTO PRADŽIOS VARIANTAS

Svyrių ež. (F-2250, L-15,0, didž.pl.-1,2) tarsi plati upė visu savo ilgiu ištįsęs iš š. v. į p. r. Pakrantės, išskyrus p., žemos, pelkėtos. Gera vieta postoviui bei nakvynei yra tik nedideliame, jaunomis pušelėmis apaugusiame p. ež. pakrantės rage, maždaug už 5 km nuo Svyrių mstl. Svyrių ež. 2,5 km ilgio pertaku susisiekia su p. savo kaimynu - Vyšniovo ež. (F-950, L-5, didž.pl-3).

45 Kelionę pradedame iš p. r. Svyrių ež. galo, nes pertakas tarp Vyšniovo ir Svyrių ež. praplaukiamas tik pavasarinių polaidžių metu.
30 Stračialė (L-6) išteka iš Svyrių ež. š.v. galo. Ištakas pasislėpęs tirštuose švendruose, bet nesunkiai surandamas pagal slėnio kontūrus. Iki tilto upė rami ir gili.
29 d Bevardžio upelio, tekančio iš 2 nedidelių ežerėlių, ž. Čia pat ir vieškelio Vilnius - Mykoliškės - Svyriai tiltas.
26 d Novosiolkai. Išgriautos buv. malūno užtvankos vietoje nedidelis slenkstelis; prieš užtvanką ir žemiau jos daug didelių akmenų.
24 d Volodkai. Stračialė įteka į Stračią.

Pratarmė ⚫  Paaiškinimai, Santrumpos, Simboliai schemoseKeletas svarbesnių nurodymų, Vandens locijaNemunasMatrosovka (Gilija)Kuršių mariosBaltoji AnčiaMerkysŠalčiaVisinčiaŪlaVokėVerknėStrėvaJiesiaNerisNarutisStrėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežeraiAntrasis Strėčios  pradžios variantasŽeimena ir Rytų Lietuvos ežerynasBūka ir jos aukštupio ežerynasKiauna ir jos aukštupio ežerynas Lakaja ir jos aukštupio ežerynasLuknelė, Peršokšna ir jų aukštupių ežeraiDubinga ir jos baseino ežerynasVilniaŠventojiKriauna (Kelionės Šventąja antrasis pradžios variantas)VirintaSiesartisŠirvintaNevėžis ŠušvėDubysa KražantėŠešupė Dovinė ir didieji Sūdūvos ežeraiJūra Aitra AkmenaŠešuvis AnčiaMinija Babrungas ir Platelių ežerynasKlaipėdos kanalasAkmena-Danė Šventoji (Pajūrio)Dauguva Dysna ir jos aukštupio ežerynasApyvardė-Prorva-Drūkša ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasSmalva ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasTrijų broliškų respublikų vandenimis (Drūkšių-Ričio-Silos ežerais, Breslaujos ežerynu) Mūša-Lielupė ⚫ Lėvuo ⚫ Nemunėlis ⚫ Venta ⚫ VirvyčiaVadakstis ⚫ VarduvaPisa (Vištytis-Kaliningradas-Klaipėda) ⚫ 1 priedas