APYVARDĖ-PRORVA-DRŪKŠA IR ŠIAURĖS RYTŲ LIETUVOS EŽERYNAS
Trasos ilgis - 100 km, trukmė - 5 d., sezonas - V-IX mėn.
Šis maršruto Dysna pradžios variantas nėra vientisas, nes ne visi maršruto trasoje esantys ež. tarpusavyje jungiasi. Be to, kai kurių ež. pertakai dėl seklumo bei vandens augmenijos sunkiai praplaukiami net lengva baidare. Apskritai kelias nesudėtingas, išskyrus vietas, kur reikia plaukti dideliais, atvirais vandenimis. Tad jį pirmiausia pasirinks fiziškai pajėgesni turistai, buriuotojai ir turistai žvejai. Patartina pasiimti bangų uždangalą ir, kas turi, bures.
92 Perplaukę išilgai Dysnų ež., pro Čižiūnus, esančius r. ež. pakraštyje, laivelius persigabename sausuma (2 km) į Alksno ež. (F-177,5, L-2,6, didž. pl- 0,96, gl.-7). Ež. graži liepų sala - puiki vieta stovyklai. Į š. Alksno ež. galą įteka Ilgelė iš Ilgio ež., o iš p. r. galo išteka 0,5 km ilgio Alksno pertakas į Rūžo ež. (F-226, L-4,5, didž. pl.-l, gl-4,3, P-9,7). Rūžą nuo Prūto (F-463, L-4,8, didž.pl-1,4) skiria tik 200 m sąsiaurėlis, kuriuo eina Rimšės-Vidžių vieškelis. Pertakai tarp Alksno ir Rūžo (1,5 km), tarp Rūžo ir Prūto bei Prūto ir Apvardų ež. yra seklūs, plaukti tinka tik pavasarį, kai pakyla vanduo. Giliuose Prūto ež. vandenyse yra seliavų. Alksno, Rūžo ir Prūto ež. leidžiama mėgėjiška ir sportinė žūklė.
74 Į š. nuo Apvardų (F-535, L-3,6, didž. pl-2,3, gl-5,0, P-10,0) tarp Gaidės, Drūkšių ež. ir v. tyvuliuojančių Smalvo, Ūparto ir Samavo ež. plyti didieji Zarasų-Ignalinos rj. miškai. Didelė šių miškų dalis įeina į Gražutės landšaftinį draustinį (F-6634 ha). Vokiečių okupacijos metais čia buvo įsikūrę ,,Kęstučio" ir ,,Audros" būrių partizanai. Tarp jų narsiai kovojo ir M. Melnikaitė. Partizanų judėjimo centras buvo Boginiuose. M. Melnikaitės suėmimo vietoje, 200 m nuo Girdžiūnų k. gyventojo E. Kardelio sodybos, Apvardų ež. v. pakrantėje, priešais vienintelę to ež. salą, stovi 2 m. aukščio granito obeliskas Tarybų Sąjungos Didvyrės M. Melnikaitės ir jos draugų kovoms atminti.
70 Apyvardės ištakas (vietos žmonės jį vadina Lažmeniu) iš š. r. Apvardų ež. pakraščio. Pertakas, is pradžių tekantis žemomis Čepukų-Karklynės k. pievomis, yra užžėlęs, bet pakankamai gilus ir praplaukiamas baidare be didesnių kliūčių. Ištako pradžioje už buv. kaimo kelio tilto į k atsišakoja senvagė. Reikia plaukti d šaka.
Kairėje pakrantėje iki pat Drūkšių ež. nusidriekę derlingi V. Rylavo kol. laukai; d Baltarusijos teritorija.
69 d Karklynės viensėdis. Čia upės terasa siaura, krantai aukštesni, žolių rečiau.
67 Medinis buv. siaurojo glžk. Dūkštas-Breslauja tiltas; k Stanionys, d Degutėliai, toliau Gireišiai.
66 Apyvardės ž. į buv. Drūkšą. Anksčiau, prieš pastatant ,,Tautų draugystės” HE, iš Drūkšių ež. tekėjo 2 ištakai: iš p. rago prie Mačionių k. Drūkša ir iš r. rago per Drisviatų (Drūkšių) miestelį - Prorva. Abu šie ištakai už 3,5 km nuo Seklio ež. vėl susitikdavo. Dabar senoji Drūkšos vaga prie Apyvardės ž. užtvenkta, jos hidrologinis režimas visiškai iškreiptas: iš ištako virto intaku, t. y. teka priešinga kryptimi - į Drūkšių ež. ir vadinama jau ne Drūkša, bet Apyvarde. ,,Tautų draugystės" HE generatoriams sukti buvo pajungti ir visų Apyvardės baseino ež. vandenys.
64 k Švikščiasalė, vieškelio Drūkšiai-Gaidė tiltas. Upė palaipsniui gilėja ir platėja, pradeda remtis į Drūkšių ež.
62 Apyvardė plačia įl. įsilieja į Drūkšių ež. p. ragą.
k Mačionys; d BARKAUSČINA - Vidžių t. ū. Barkauščinos sk.
52 Reguliuotos Prorvos ištakas iš Drūkšių ež. v. galo. DRISVIATAI (Drūkšiai) - apyl. ir “Avangardo” t. ū. centras, vieškelio Turmantas-Drūkšiai-Breslauja tiltas. Už 200 m kanalas įsilieja į išplatėjusį ,,Tautų draugystės" HE tvenkinį.
50 ,,Tautų draugystės" HE (H-4,5 m) užtvanka; keltis tiesiog į k Prorvos senvagę, esančią už 200 m į k nuo HE. Kai dirba (8—20 val.) abu HE agregatai, kas sekundę praryja po 9 m3 vandens. Tuoj už HE prasideda platėjantis Seklio ež. (F-520, L-4,2, didž.pl-1,5). Todėl, ir HE nedirbant, upės nuotėkis nedaug pakinta. Siaurinės ež. pakrantės aukštos, sausos, apaugusios lapuočiais.
48 Ež. susiaurėjime medinis kaimo vieškelio tiltas; d Valaniškiai; k Dvariškiai.
44 Prorva išteka iš Seklio ež. p. galo. Čia upę pertveria gelžb. vieškelio tiltas; k Trobos. Toliau 5 km bare upė lėtai srovena žema pelkine lyguma. Krantai žemi, pažliugę, vietomis apaugę krūmais.
41 Prorva įteka į mažytį Abalikštų ežerėlį; k senoviškas Abalikštų k.
Už 0,5 km - d Senosios Drūkšos ž. Iš tradicijos upė toliau vadinama Drūkšele (Drysvetica).
35 Papartiškiai. Čia Drūkšelė užtvenkta ir 3,5 m ilgio kastiniu kanalu jos vaga nukreipta į Ilgio ež. Upės hidrologinis režimas pakito, Ilgio ež. p. v. pusiasalyje Murmiškių dvaro savininkui pastačius vandens malūną.
33 Vieškelio Vidžiai-Apsa tiltas; Kupiškis; Murmiškiai. Upėje prasideda HE ,,Kelias į komunizmą" patvanka. Srovė vis lėtėja, upė platėja, slėsnesnėse vietose išsiliedama mažais ežerėliais.
30 Drūkša įteka į smarkiai ištvinusią Ikgio ež. š. v. įl.; k buv. Murmiškio dvaro trobesių ir vandens malūno griuvėsių liekanos, graži lazdynų alėja. Pastačius HE ,,Kelias į komunizmą" užtvanką, Ilgio ež. ilgomis įl. išsiliejo į slėsnesnes vietas. Jo plotas padidėjo beveik dvigubai - iki 300 ha, ilgis-6,5 km. š. v., p. ir p. v. ež. pakrantėse gražūs pušynai, tinkamos vietos stovyklai, nakvynei.
25 HE ,,Kelias į komunizmą" 4,5 m aukščio užtvanka. Patogu keltis abiem krantais. HE per sekundę sunaudoja 14 m3 vandens. Vasarą žemo debito metu dirba su pertraukomis (9-16 val.), tačiau šios pertraukos tolesniam Drūkšos nuotėkiui didesnės įtakos neturi, nes žemiau yra didelis Boginų ež.; d turistinė bazė, toliau - Chvostai, įsiterpę tarp Ilgio ir Chvosto ež.
20 Siauru 30 m ilgio pertaku Ilgio ež. jungiasi su Boginių ež. (F-1470, L-9,0, didž. pl.~2,5). Pertaku eina Apso-Skurjačio-Sipovičių-Vidžių vieškelio tiltas; d didelis BOGINIŲ k. - Mičiurino kol. centras. Boginių ež. savo forma panašus į mūsų Sartus: turi 4 ilgus ragus ir 2 gilias įl. Ež. yra 4 salos. Krantai, išskyrus atskiras vietas v. ir p. v. pakrantėse, žemoki, lėkšti, apaugę krūmais. Seklesni atabradai plačia juosta užžėlę vandens augmenija. Rytinėje pakrantėje, prie Albinavo intako, tyvuliuoja žuvų auginimo tvenkiniai.
12 Tuojau už Popovos salos Drūkša išteka iš Boginių ež. v. pakrantės. Toliau iki pat ž. k upės pakrante bėga Boginių-Kazėnų vieškelis; d krante plyti dideli Padrūkšės miškai. Didžiojo Tėvynės karo metais Padrūkšės-Kazėnų miškuose bazavosi ,,Žalgirio" tarybinių partizanų būriai.
Drūkša įsruvena į Dysną prie Kazėnų, 115 km nuo šios ž.
Pratarmė ⚫ Paaiškinimai, Santrumpos, Simboliai schemose ⚫ Keletas svarbesnių nurodymų, Vandens locija ⚫ Nemunas ⚫ Matrosovka (Gilija) ⚫ Kuršių marios ⚫ Baltoji Ančia ⚫ Merkys ⚫ Šalčia ⚫ Visinčia ⚫ Ūla ⚫ Vokė ⚫ Verknė ⚫ Strėva ⚫ Jiesia ⚫ Neris ⚫ Narutis ⚫ Strėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežerai ⚫ Antrasis Strėčios pradžios variantas ⚫ Žeimena ir Rytų Lietuvos ežerynas ⚫ Būka ir jos aukštupio ežerynas ⚫ Kiauna ir jos aukštupio ežerynas ⚫ Lakaja ir jos aukštupio ežerynas ⚫ Luknelė, Peršokšna ir jų aukštupių ežerai ⚫ Dubinga ir jos baseino ežerynas ⚫ Vilnia ⚫ Šventoji ⚫ Kriauna (Kelionės Šventąja antrasis pradžios variantas) ⚫ Virinta ⚫ Siesartis ⚫ Širvinta ⚫ Nevėžis ⚫ Šušvė ⚫ Dubysa ⚫ Kražantė ⚫ Šešupė ⚫ Dovinė ir didieji Sūdūvos ežerai ⚫ Jūra ⚫ Aitra ⚫ Akmena ⚫ Šešuvis ⚫ Ančia ⚫ Minija ⚫ Babrungas ir Platelių ežerynas ⚫ Klaipėdos kanalas ⚫ Akmena-Danė ⚫ Šventoji (Pajūrio) ⚫ Dauguva ⚫ Dysna ir jos aukštupio ežerynas ⚫ Apyvardė-Prorva-Drūkša ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynas ⚫ Smalva ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynas ⚫ Trijų broliškų respublikų vandenimis (Drūkšių-Ričio-Silos ežerais, Breslaujos ežerynu) ⚫ Mūša-Lielupė ⚫ Lėvuo ⚫ Nemunėlis ⚫ Venta ⚫ Virvyčia ⚫ Vadakstis ⚫ Varduva ⚫ Pisa (Vištytis-Kaliningradas-Klaipėda) ⚫ 1 priedas