Upių labirintasKelionės į Gruziją

Upė Vižaina (Vyžaina). Aprašymas, informacija, vandens turizmo maršrutas, atstumai

Vižaina (Vyžaina) (lenkiškai Pisa Wisztyniecka) upė Lenkijoje (Palenkės (Podlaskie) vaivadijoje, Suvalkų rajone, gmina Wiżajny) ir Lietuvoje (Marijampolės apskrityje, Vilkaviškio rajone, Vištyčio seniūnijoje), Vištyčio ežero (Priegliaus baseinas) intakas.

Upės ilgis 7,4 km (Lietuvoje 3,9 km), baseino plotas 55,6 km² (Lietuvoje - 11,4 km²).
Vižaina išteka iš Vižainio ežero pietvakarinės dalies, 1,5 km į šiaurės vakarus nuo Vižainių (Wiżajny) miestelio, 31 km į šiaurę nuo Suvalkų miesto.
Vižainio (lenk. Wiżajny) ežero plotas 2,605 km², didžiausias ilgis 4,3 km, didžiausias plotis 0,6 km, vidutinis gylis 2,3 m, didžiausias gylis 5,3 m.
Teka į vakarus,šiaurės vakarus. Įteka į Vištyčio ežero pietinę dalį.
Vištyčio ežeras (rus. Виштынецкое озеро, vok. Wystiter See, Wyschtyter See) - ežeras Lietuvoje (Vilkaviškio raj.) ir Rusijoje (Kaliningrado sr., Nesterovo raj.), 3 km į šiaurę nuo Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos valstybių sienos sankirtos. Ežeras užima 17,83 km² plotą, iš kurio Lietuvai priklauso 5,44 km². Išsidriekęs šiaurės-pietų kryptimi 8 km, plotis iki 4,2 km. Giliausia ežero vieta (54 m) yra jo pietinėje dalyje. Ežeras susidaręs sudėtingoje Vištyčio aukštumos tarpukalvių dubumoje. Rusijos pusėje ežeras sudaro Didžiąją įlanką, tuo tarpu Lietuvos krantas mažiau raižytas. Dubens šlaitai statūs ir aukšti, su 8 m ledyninio ežero ir 4-5 m holoceno ežero terasomis. Vakarinė ir šiaurės vakarinė terasa pelkėta. Apie vakarinius ir pietinius krantus dunkso miškai (Romintos giria). Dugnas raižytas, yra 25-30 m gylio lovių. Atabradai gan siauri, pakrančių augalija vakaruose siekia 5-6 m gylį.
Vidutinis upės nuolydis 9.45 m/km. Vidutinis debitas žiotyse apie 0.5 m3/s.
Rekomenduojamos plaukimo priemonės - kajakai, pripučiami laiveliai.
Upės pavadinimas rodo, kad upė teka vizomis apaugusia vaga. Jotvingių kalboje vizos - karklų rūšis.


Esant aukštam vandens lygiui, pavasarį ar po ilgalaikių lietų.

Rėvos, slenkstukai, užvartos, užvirtę medžiai

WW 1/1+ (2)

Upės ekologinė būklė - gera


Atstumai upe

1.2 kr. Vizga - didžiausias Vižainos intakas ištekantis iš Vištuno ežero Lenkijoje.
50 m žemiau santakos lauko kelio tiltas. dš. Pakalniai.
Upė iki pat žiočių teka per nedidelį mišką. Vižainos plotis apie 5 m, vagoje užvartos, užvirtę medžiai. Nuolydis didelis (iki žiočių upė nukrenta apie 25 m), vagoje rėvos, slenkstukai.
0.1 Lauko kelio tiltas. dš. Pakalniai.
0.0 Vižaina įteka į Vyštyčio ežero pietinę dalį.

© 2018 J.D.Endriukaitis