Upių labirintasKelionės į Gruziją

J. Obelienius. Lietuvos TSR vandens turistų keliai. Matrosovka - Gilija

MATROSOVKA (GILIJA)

9 schema. Senoji Nemuno delta

Tai pirmoji Nemuno deltos atšaka, atsiskirianti 48,1 km nuo jo ž. Ja nuteka 28% arba 150 m3/s Nemuno vandens. Nuolydis toks pat, kaip ir Nemuno (ΔH-0,1). Upė ištisai reguliuota. Pl. 40 m, gl. - 1,0-1,5 m. Upė laivuojama, fv. nužymėtas gairėmis. Pakrantes juosia neaukšti pylimai, daug kur apaugę karklai. Už pylimų driekiasi plačios kultūrinės lankos. Kraštovaizdis skurdus, monotoniškas.
43 Nemunas išsiskaido: d Rusnė, k - Matrosovka (Gilija).
38 d Buv. Skėrių gyvenvietė.
35 k Buv. Gedvilaičių gyvenvietė.
31 d Buv. Skėpų gyvenvietė.
28 d Mostovojė, pln. Sovetskas-Jasnojė tiltas.
16 k Zapovednojė (Lapynai).
10 k Buv. Tovelninkų gyvenvietė.
6 k Siurblių st. Matrosovka (Gilija) suka į d ir už 5,5 km plačiomis ž. prie Matrosovkos (Gilijos) k. įplūsta į Kuršių marias. Toliau tiesiog eina Primorsko (buv. Zekenburgo) kanalas, jungiantis Matrosovką (Giliją) su Nemanynu - senąja Nemuno delta. Nuo Nemanyno eina Polesko (buv. Didysis Fridricho) kanalas.
Nemanynas - tik 18 km ilgio, jį sudaro 4 upės: Nemoninka (Šalteikė), Ulitka (Šnekė), Rževka (Lauknė) ir Golovkino kanalas (Timbra) su gausiais intakais intakėliais nuo pat Nemano (Ragainės) ir Sovetsko (Tilžės).

Pratarmė ⚫  Paaiškinimai, Santrumpos, Simboliai schemoseKeletas svarbesnių nurodymų, Vandens locijaNemunasMatrosovka (Gilija)Kuršių mariosBaltoji AnčiaMerkysŠalčiaVisinčiaŪlaVokėVerknėStrėvaJiesiaNerisNarutisStrėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežeraiAntrasis Strėčios  pradžios variantasŽeimena ir Rytų Lietuvos ežerynasBūka ir jos aukštupio ežerynasKiauna ir jos aukštupio ežerynas Lakaja ir jos aukštupio ežerynasLuknelė, Peršokšna ir jų aukštupių ežeraiDubinga ir jos baseino ežerynasVilniaŠventojiKriauna (Kelionės Šventąja antrasis pradžios variantas)VirintaSiesartisŠirvintaNevėžis ŠušvėDubysa KražantėŠešupė Dovinė ir didieji Sūdūvos ežeraiJūra Aitra AkmenaŠešuvis AnčiaMinija Babrungas ir Platelių ežerynasKlaipėdos kanalasAkmena-Danė Šventoji (Pajūrio)Dauguva Dysna ir jos aukštupio ežerynasApyvardė-Prorva-Drūkša ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasSmalva ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasTrijų broliškų respublikų vandenimis (Drūkšių-Ričio-Silos ežerais, Breslaujos ežerynu) Mūša-Lielupė ⚫ Lėvuo ⚫ Nemunėlis ⚫ Venta ⚫ VirvyčiaVadakstis ⚫ VarduvaPisa (Vištytis-Kaliningradas-Klaipėda) ⚫ 1 priedas