Upių labirintasKelionės į Gruziją

J. Obelienius. Lietuvos TSR vandens turistų keliai. Luknelė, Peršokšna ir jų aukštupių ežerai

LUKNELĖ, PERSOKŠNA IR JŲ AUKŠTUPIŲ EŽERAI

Maršrutas skiriamas turistams žvejams mėgėjams švenčių bei poilsio dienomis išvykoms lengvomis baidarėmis.


Visi ež., kuriais eina maršruto trasa, yra Švenčionių rj. Baltas, Ilgis ir Peršokšnai yra skirti Vilniaus ir Švenčionių medžiotojų ir žvejų draugijoms kultūrinei žuvininkystei.


4014 Pavažiavus Molėtų-Švenčionėlių pln. 4 km už Labanoro, d už puskilometrio rasime Balto ež. (F-51,2, L-2,8, didž.pl-0,28, P-6,24), tyvuliuojantį tarp spygliuočių miškų. Krantai lėkšti, drėgni.
35 Pasiirstę ir pažvejoję Balto ež., p.v. ež. dalyje susirandame mažytį pertakėlį, kuris už 200 m pratekėjęs per nedidutį bevardį ežerėlį, už puskilometrio praniręs pro žemutį tiltelį, įsruvena į Indrajų ež. (F-39,4), savo forma primenantį stačiakampį trikampį.
Iš p. ež. galo ištekančia Luknelės upele (L-10,2) be didesnių kliūčių pasiekiame žuvingą Luknelio ež. (F-10,0, L-0,55, didž. pl-0,33, P-1,45). Krantai žemi, daugiausia pelkėti, r., š. ir v. miškingi. Šiaurinėje pakrantėje Paluknio k.
Luknelė, ištekanti iš Luknelio ež. p. r. įl., yra sekli, užgriozdinta medžių sąvartomis, vandens turizmui netinka. Tad tais pačiais keliais grįžtame atgal į Indrajų ež.
30 Iš v. Indrajų ež. galo sekliais, trumpais pertakėliais per mažytį bevardį ežerėlį pasiekiame Ilgio ež. (F-29,5, L-1,35, didž.pl-0,40, P-3,2). Krantai lėkšti, apaugę mišku. Pasiekę š. Ilgio ež. galą, baigiame kelionę Luknelės aukštupio ež. Laivelius apie 500 m gabenamės sausuma į Peršokšnos ežeryno Šiekščio ež.
20 Šiekštys (F-20,5, L-0,97, didž.pl-0,31, P-2,3) ištįsęs iš š. r. į p. v. Krantai aukšti, apaugę mišku; geros vietos postoviui, nakvynei. Vakariniame ež. krante Pašiekščio k. Pietvakariniame ež. gale laivelį persikėlę per žemą tiltelį, įplaukiame į didoką Peršokšnų ež. (F-236,9, L-4,12, didž.pl-1,08, gl.-32,5, p-15,9). Kranto linija labai vingiuota, išraižyta giliomis įl., ilgais pusiasaliais, yra keletas salelių; krantai daugiausia aukšti, apaugę mišku. Prie ež. Budrių k. Į š. ež. pakraštį įteka (iš Labanoro ež.; F-56,4) Peršokšna-Dumblė (L-26).
18 Peršokšnos-Dumblės ištakas iš Peršokšnų ež. r. pakraščio; Prūdiškė.
Maršruto trasoje upė nukrinta 11,9 m (ΔH-0,66). Didž. kritimas žemupyje, tarp 6-0 km (Δ-H 1,0). Upė nėra vandeninga, nedidelis ir jos baseinas (105,3 km2) bei kiti maitinimo šaltiniai (ež.). Q ištake iš Peršokšnų ež. 0,55-0,91. Vagos pobūdis keičiasi net tris kartus: aukštupyje ramiai teka tarp švendrių sąžalynų, vidurupyje gili ir plati, pamažu srovena uždurpėjusia pelke, žemupyje greitai bėga tarp sausų aukštų krantų, apaugusių pušynais.
11 Tiltas, Paperšokšnis. Srovė jau greitesnė, vaga į siauresnė.
9 Januliškis. Upės slėnys jau gana ryškus.
8 Antaviešės viensėdis, tiltas. Prasideda gražiausia upės atkarpa.
Pranirusi pro Šeškuškės 1 (Aukštosios Šerkurkės) tiltą, Peršokšna-Dumblė įsilieja į Lakajos vandenis 6,3 km nuo rios ž.

14 Kilometražas nuo Peršokšnos ž.

Pratarmė ⚫  Paaiškinimai, Santrumpos, Simboliai schemoseKeletas svarbesnių nurodymų, Vandens locijaNemunasMatrosovka (Gilija)Kuršių mariosBaltoji AnčiaMerkysŠalčiaVisinčiaŪlaVokėVerknėStrėvaJiesiaNerisNarutisStrėčia ir jos baseino (Švokšto, Svyrių) ežeraiAntrasis Strėčios  pradžios variantasŽeimena ir Rytų Lietuvos ežerynasBūka ir jos aukštupio ežerynasKiauna ir jos aukštupio ežerynas Lakaja ir jos aukštupio ežerynasLuknelė, Peršokšna ir jų aukštupių ežeraiDubinga ir jos baseino ežerynasVilniaŠventojiKriauna (Kelionės Šventąja antrasis pradžios variantas)VirintaSiesartisŠirvintaNevėžis ŠušvėDubysa KražantėŠešupė Dovinė ir didieji Sūdūvos ežeraiJūra Aitra AkmenaŠešuvis AnčiaMinija Babrungas ir Platelių ežerynasKlaipėdos kanalasAkmena-Danė Šventoji (Pajūrio)Dauguva Dysna ir jos aukštupio ežerynasApyvardė-Prorva-Drūkša ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasSmalva ir Šiaurės Rytų Lietuvos ežerynasTrijų broliškų respublikų vandenimis (Drūkšių-Ričio-Silos ežerais, Breslaujos ežerynu) Mūša-Lielupė ⚫ Lėvuo ⚫ Nemunėlis ⚫ Venta ⚫ VirvyčiaVadakstis ⚫ VarduvaPisa (Vištytis-Kaliningradas-Klaipėda) ⚫ 1 priedas