Upių labirintasKelionės į Gruziją

Vandens turisto žinynas. Saugumo ypatumai keliaujant pripučiamaisiais laiveliais

Saugumo ypatumai keliaujant pripučiamaisiais laiveliais

Pripučiamosios plaukimo priemonės nebijo smūgių į neaštrius akmenis, prispaudimo prie plokščių paviršių, bet perplėšimai, pradūrimai pavojingi joms net aukščiau vaterlinijos.
Dažniausia avarija - plausto apvirtimas. Plausto stovumą galima pagerinti įvairiausiais būdais: tolygiai išdėlioti svorį (daiktus ir žmones) ant plausto, kameras dėti tik šonuose (jei plausto plūdurai - kameros). Susidūrus su kliūtimis, dalis žmonių turi perbėgti ir nusverti vieną šoną. Apvirtus plaustui, pirmiausia reikia užsiropšti ant jo ir plaukti iki ramesnio vandens, o ten bandyti jį priirti prie kranto, sustabdyti. Kiek paplaukęs, plaustas dažniausiai pats užkliūva už ko nors savo atsikišusiomis dalimis ir sustoja (aišku, ne visuomet prie kranto). Gerai apgalvojus, reikia išjudinti ir nukelti plaustą, srovės užmestą ant akmens. Stenkitės jo nesulaužyti, nesugadinti. Iš pradžių pabandykite nukrauti tą plausto dalį, kuri yra srovėje priešais akmenį. Srovė plaustą mažiau nardins, jeigu jį pastatys šonu, priplaks prie akmens. Turite jausti, ką plaustas darys toliau, kai pajudės nuo akmens, iš prispaudimo vietos. Paskirstykite visiems pareigas, kad išjudintą plaustą galėtumėte darniai valdyti ir išvengti nemalonių padarinių. Kartais plaustą galima išjudinti, nukelti nuo akmens skandinant tą jo dalį, kuri yra šalia akmens ar jau praslydo akmens atramą. Mechanizmas panašus į svirties: viena plausto dalis grimzta gilyn, leidžiasi, kita (kuri ant akmens) - kyla, lengvėja, o srovė, einanti po plaustu, neša su savimi, plukdo. Neleiskite plaustui sustoti prispaudimo vietoje. Labai blogai, jei plaustą prispaudžia šonu ir vieną pusę skandina. Reikia staigiai užgulti iškilusi jo kraštą, tuomet plaustą dažniausiai nuneša srovė. Blogiau, kai jis atsistoja vertikaliai. Tuomet, jei negalite išlipti į krantą, šokite į vandenį tolyn nuo prispaudimo vietos. Reikia saugotis, kad plaustas jūsų neprispaustų prie kranto.
Apvirtusią pripučiamąją valtį gana nesunku (pasitreniravus) atversti, įsėsti ir plaukti toliau. Net apvirtusi pripučiamoji valtis ar plaustas - patikima plaukimo priemonė. Jei valtis užkliuvo už akmens, ekipažas pats gali ją nukelti - nėra pavojaus sulaužyti karkasą (kaip būna su baidare). Jei aštrus akmuo remiasi į apvalkalą, tenka valtį palengvinti - išlipti iš jos, o nustūmus nuo akmens, vėl greitai įsėsti.
Iškritęs iš valties ekipažo narys turi pasistengti grįžti į valtį, o ne plaukti į krantą.
2-4 plaustų grupė yra saugesnė. Kai dalis grupės plaukia į slenkstį, kiti gali organizuoti apsaugą, signalizuoti, fotografuoti.
Kelionė bus maloni tik tada, kai keliausite saugiai.
Viktoras Navasaitis, 1990

VANDENS TURISTO ŽINYNAS ⚬ PratarmėTruputis istorijosKUO KELIAUTI?Turistinės baidarės. Bendri duomenysTuristinės baidarės. Baidarių tipai, savybėsTuristinės baidarės. Namudinės baidarėsTuristinės baidarės. Baidarės parengimasTuristinės baidarės. Baidarės RZ-85 parengimasVidutinės pripučiamosios valtysPripučiamųjų irklinių valčių rūšys, jų techninės charakteristikosVidutinės pripučiamosios valtys. Valčių registracijaVidutinės pripučiamosios valtys. Valties parengimas kelioneiVidutinės pripučiamosios valtys. Kito kelionės inventoriaus parengimasVidutinės pripučiamosios valtys. Valties ir inventoriaus remontasVidutinės pripučiamosios valtys. Valties pakrovimas ir ekipažo išsidėstymasDidelės pripučiamos valtysKatamaranaiKatamaranai. Katamaranų konstrukcijaKatamaranai. Mantos krovimas, remontas, priežiūraKAIP KELIAUTI? Upių locijos pagindaiMaršruto kliūtysTuristinio laivo valdymo technikaKeliavimo taktikaŽygio saugumas. InventoriusŽygio saugumas. Plaukimo priemonių parengimasŽygio saugumas. Rengimasis žygiuiŽygio saugumas. Kliūčių įveikimasŽygio saugumas. Apvirtusių laivelių ir jų ekipažo gelbėjimasŽygio saugumas. Apvirtusio laivelio ekipažo narių veiksmaiŽygio saugumas. Gelbėjimo darbaiŽygio saugumas. Saugumo ypatumai keliaujant pripučiamaisiais laiveliaisVandens turistų inventorius. Asmeninis inventoriusVandens turistų inventorius. Grupinis inventoriusTuristo etikaGamtos apsaugaTuristo higiena ir pirmoji medicinos pagalba. Fizinis pasirengimas. Turisto savikontrolė Turisto higiena ir pirmoji medicinos pagalba. Pirmoji medicinos pagalbaTuristo higiena ir pirmoji medicinos pagalba. Žygio vaistinėlėTuristinių sportinių žygių organizavimo taisyklėsTuristinių sportinių žygių organizavimo taisyklės. Maršruto dokumentacijaTuristinių sportinių žygių organizavimo taisyklės. Etaloniniai maršrutai LietuvojeKUR KELIAUTI? Vandens turizmo maršrutai. Bendra Respublikos upių charakteristikaVandens turizmo maršrutai. Didžiosios Lietuvos upėsVandens turizmo maršrutai. Vidutinės Lietuvos upėsVandens turizmo maršrutai. Kai kurios mažos Lietuvos upėsVandens turizmo maršrutai. Vandens maršrutai už Respublikos ribųVandens turizmo renginiaiPriedai Literatūra