Upių labirintasKelionės į Gruziją

Vandens turisto žinynas. Kaip keliauti? Žygio saugumas. Plaukimo priemonių parengimas

Plaukimo priemonių parengimas

Kad kelionėje jaustumėtės saugūs, tinkamai paruoškite savo plaukimo priemonę.
Kad perplėšta ar vandens pilna baidarė su daiktais nenuskęstų, jos viduje abiejuose galuose dedame didelius oro rezervuarus - pripūstas 4-6 futbolo kamuolių kameras, vaikiškus pripučiamus žaislus ir pan. Šiuos plūdurus reikia pritvirtinti, kad neatsirištų skęstant perplėštam laiveliui. Kameras galima dėti į rezgines, su kuriomis anksčiau nešiodavome maisto produktus.
Aukštos bangos užpila baidares, pripučiamąsias valtis, pripučiamuosius plaustus (PSN). Plaukimo priemonės pasunkėja, sunkiau jas valdyti. Nuo vandens apsaugo apdangalai - tentai.
Laiveliuose turi būti įvairių virvių. Dažnai prireikia švartavimo - buksyravimo virvės laivui tempti ar pririšti prie kranto. Sudėtingesnėms kelionėms pirmiausia reikia laivo aprišimo virvės, už kurios galėtų laikytis žmonės, kad jų nenuneštų srovė, kai apvirtusį laivą draugai temps į krantą. (Katamaranams aprišimo virvių nereikia - galima laikytis už rėmo.) Baidarė apjuosiama šia virve ties antru ir priešpaskutiniu španhautu, apjuosimai sujungiami išilginėmis virvėmis ties laivo deka bei baidarės apatine dalimi (33 pieš.).

Baidarės aprišimas

33 pieš. Baidarės aprišimas


Turistinės baidarės karkasas būna stiprus tik suveržtas. Tempiamas jis išyra. Aprišimo virvė baidarę sutvirtina. Prie jos iš dalies rišama gelbėjimo - vilkimo virvė. Sekliose upėse apatinės virvės gali nusitrinti, bet sudėtinguose žygiuose jos labai padeda - vandenyje atsidūrę žmonės gelbėjasi kabindamiesi į jas. Apvirtusios baidarės dugnas su išilginėmis aprišimo virvėmis - aukščiausiai virš vandens iškilusi dalis. Patogu viena ranka laikytis (kitoje rankoje irklas) ir judėti bangų ritmu. Baidarė virsdama užvožia daug oro. Kai dugnas nesuplyšęs, net ir apvirtusi baidarė yra geras plūduras. Jei nėra pavojaus, kad bangos jus nuplaus, galite sėsti ant baidarės „raitas" ir bandyti irkluoti į krantą. Baidarę atversti bandykite tik prie kranto, nes verčiama ji prisipildys vandens. Baidarės talpa - apie 300-800 litrų. Vandens pilna baidarė sveria tiek pat (300-800 kg). Tokį krovinį srovėje sunku irkluoti ar tempti.
Apvirtusiam laiveliui ištraukti į krantą reikia stiprios, gerai pritvirtintos, pakankamai ilgos gelbėjimo virvės. Baidarių gelbėjimo virvė rišama prie priešpaskutinio španhauto, tvirtinama prie aprišimo virvių ir prakišama pro auselę baidarės gale, kad velkama baidarė neskersuotų srovėje.
Kad virvė gelbėjant nesusimegztų ir galėtume ištempti visą jos ilgį, ji turi būti tvarkingai suvyniota ir sukišta į maišelį (38 pieš., žr. p. 112).
Taip parengtą gelbėjimo virvę kišame po baidarės aprišimo virve ant dėkos. Virvės neturi nuplauti slenksčio bangos. Ji turi būti lengvai ištraukiama, kai laivelis apvirtęs. Vandenyje atsidūręs irkluotojas užčiuopia ranka po vandeniu plūdurą, patraukia į save, o laisvąjį virvės galą paduoda priplaukusiems gelbėtojams. Maišelį su gelbėjimo virve nuo apvirtusio plausto galima pamėtėti į krantą.
Krovinys turi būti gerai supakuotas, apsaugotas nuo vandens, tvirtai pririštas, padėtas taip, kad netrukdytų irkluoti, o apvirtus laiveliui, lengvai išlįsti. Negalima daiktų dėtis ant kelių, numesti baidarėje po kojomis. Irkluotojai neturi užkišti kojų už bagažo ir panašiai.

VANDENS TURISTO ŽINYNAS ⚬ PratarmėTruputis istorijosKUO KELIAUTI?Turistinės baidarės. Bendri duomenysTuristinės baidarės. Baidarių tipai, savybėsTuristinės baidarės. Namudinės baidarėsTuristinės baidarės. Baidarės parengimasTuristinės baidarės. Baidarės RZ-85 parengimasVidutinės pripučiamosios valtysPripučiamųjų irklinių valčių rūšys, jų techninės charakteristikosVidutinės pripučiamosios valtys. Valčių registracijaVidutinės pripučiamosios valtys. Valties parengimas kelioneiVidutinės pripučiamosios valtys. Kito kelionės inventoriaus parengimasVidutinės pripučiamosios valtys. Valties ir inventoriaus remontasVidutinės pripučiamosios valtys. Valties pakrovimas ir ekipažo išsidėstymasDidelės pripučiamos valtysKatamaranaiKatamaranai. Katamaranų konstrukcijaKatamaranai. Mantos krovimas, remontas, priežiūraKAIP KELIAUTI? Upių locijos pagindaiMaršruto kliūtysTuristinio laivo valdymo technikaKeliavimo taktikaŽygio saugumas. InventoriusŽygio saugumas. Plaukimo priemonių parengimasŽygio saugumas. Rengimasis žygiuiŽygio saugumas. Kliūčių įveikimasŽygio saugumas. Apvirtusių laivelių ir jų ekipažo gelbėjimasŽygio saugumas. Apvirtusio laivelio ekipažo narių veiksmaiŽygio saugumas. Gelbėjimo darbaiŽygio saugumas. Saugumo ypatumai keliaujant pripučiamaisiais laiveliaisVandens turistų inventorius. Asmeninis inventoriusVandens turistų inventorius. Grupinis inventoriusTuristo etikaGamtos apsaugaTuristo higiena ir pirmoji medicinos pagalba. Fizinis pasirengimas. Turisto savikontrolė Turisto higiena ir pirmoji medicinos pagalba. Pirmoji medicinos pagalbaTuristo higiena ir pirmoji medicinos pagalba. Žygio vaistinėlėTuristinių sportinių žygių organizavimo taisyklėsTuristinių sportinių žygių organizavimo taisyklės. Maršruto dokumentacijaTuristinių sportinių žygių organizavimo taisyklės. Etaloniniai maršrutai LietuvojeKUR KELIAUTI? Vandens turizmo maršrutai. Bendra Respublikos upių charakteristikaVandens turizmo maršrutai. Didžiosios Lietuvos upėsVandens turizmo maršrutai. Vidutinės Lietuvos upėsVandens turizmo maršrutai. Kai kurios mažos Lietuvos upėsVandens turizmo maršrutai. Vandens maršrutai už Respublikos ribųVandens turizmo renginiaiPriedai Literatūra