Upių labirintasKelionės į Gruziją

Turisto žinynas. Vandens turizmas. Turizmo maršrutai

TURISTINIAI VANDENS MARŠRUTAI

Populiariausi vandens turizmo rajonai

I s. k. maršrutą lengva išsirinkti Lietuvoje. Gražių, tinkamų plaukti upių turime visuose savo krašto kampeliuose. Mažiau tinka turizmui Lielupės baseino upės, kurios vasarą daugelyje vietų ištisai užželia vandens augalais ir pasidaro sunkiai praplaukiamos. Žemaitijos upėse dėl didoko nuolydžio vasarą dažnai trūksta vandens.
II s.k. maršrutą Lietuvoje oficialiai turime tik vieną - Minijos upe. Bet ir ši upė sausu metu būna netinkama plaukti. Mūsų turistai II s.k. keliones dažniausiai organizuoja pavasarį, kai polaidžio vanduo leidžia praplaukti daugeliu turinčių pakankamą nuolydį mažųjų Lietuvos upelių. Maršrutą galima susidaryti pačiam, surenkant keliose upėse (ne daugiau kaip vienas pervežimas, neviršijantis 80 km) ne mažiau kaip 50 km atkarpų, turinčių i>=l m/km ir Q vid.met.>2 m3/s pagal "LTSR upių kadastrą". Dažniausiai plaukiama Žemaitijos, taip pat kai kuriomis Vilnijos upėmis.
III s.k. maršrutų nei Lietuvoje, nei kaimyninėse respublikose nėra. Paprastai juos pasirenkame TSRS europinės dalies šiaurėje (Karelija, Kola, Archangelsko sritis), taip pat Urale, Karpatuose ar net Kaukaze. Šiaurės upės ypač tinka susipažinti su slenksčiais: po slenksčių rasime ramaus vandens atkarpas, kuriomis plaukdami galėsime atsipalaiduoti nuo įtempimo ar, esant reikalui, ramiai organizuoti gelbėjimo darbus. Uralo upės, nors ir ne labai sudėtingos, jau yra kalnų upių pobūdžio - ištisai sraunios. Kelionę Uralo upėmis komplikuoja sunkūs privažiavimai: prie daugumos aukštupių galima prieiti, vieną dvi savaites plaukimo priemonę tempiant prieš srovę. Karpatų ir ypač Kaukazo upėse, nors daugelis jų ir vertinamos III s.k., dažniausiai yra daug sudėtingesnės kategorijos elementų (Kaukaze - iki VI), ir turistams, tik pradedantiems sudėtingesnes keliones, bus per sunkios. Jomis dažniausiai treniruotės pobūdžio plaukimus atlieka jau prityrę turistai.
Populiariausi IV ir V s.k. kelionių rajonai yra TSRS azijinėje dalyje. Daugiausia turistai lanko Sajanų, Altajaus, Užbaikalės, Putoranų upes (pastarąsias - rečiau, kadangi pasiekiamos tik lėktuvais). Pradedama keliauti ir į Tian Šanio-Pamyro kalnų rajoną, tačiau čia upės labai sudėtingos ir pavojingos, prieinamos tik nedaugeliui meistriškiausių turistų. Baidarininkams nereikėtų rinktis maršruto, prie kurio pėsčiomis tektų eiti daugiau kaip 20 km. Taip pat nereikia keliauti į tuos rajonus, kur baidares prieš srovę reikia tempti ilgiau kaip 3-4 dienas.

PLAUKIMO PRIEMONĖS: Plaukimo priemonės parinkimasMedinės valtysBaidarėsPripučiamos valtysKatamaranaiPlaustai
TURISTINIAI VANDENS MARŠRUTAI: Maršrutų sudėtingumasPopuliariausi vandens turizmo rajonai
GRUPĖS PASIRUOŠIMAS KELIONEI
KELIONĖS PLANAVIMAS: Duomenys apie kelionęKelionės trukmėKelionės grafikas
INVENTORIAUS PARUOŠIMAS KELIONEI:Asmeninis inventoriusEkipažo ir grupės inventorius
VANDENS TURIZMO TAKTIKA: PrieigosStovyklavimas. Dienos režimasPlaukimasKliūtysŽvalgybaAvarijosOrientavimasis
VANDENS TURIZMO TECHNIKA:
Srovės poveikis laivuiBaidarės valdymasPlausto valdymasPripučiamos valties valdymasRemontas