Upių labirintasKelionės į Gruziją

Turisto žinynas. Vandens turizmas. Kelionės planavimas

Duomenys apie kelionę

Bendri duomenys apie maršrutą renkami kaip ir kitose turizmo rūšyse.
Apgyvendintomis vietomis galima keliauti, naudojantis tik administraciniu rajono žemėlapiu (mastelis - 1:600 000). Keliaujant negyvenamomis vietomis, būtina turėti dar ir upės schemą (mastelis - 1:100 000-1:200 000).
Nuolydžius ir debitus atskirose upės atkarpose galima rasti hidrografinėje literatūroje. Turint tuos duomenis, iš 3 lentelės galima bandyti spėlioti apie kliūčių sudėtingumą atskirose upės atkarpose. Tam tikros sudėtingumo kategorijos kelionėje grupė privalo nuo kranto išžvalgyti visas upės atkarpas, kuriose tikimasi rasti kliūtis, būdingas tai sudėtingumo kategorijai arba sudėtingesnes. Nekenks, jei bus išžvalgytos ir viena kategorija mažesnės kliūtys.
Jei upės schemoje pažymėti kalnagūbriai, tai slenksčių galima tikėtis tose vietose, kur tie kalnagūbriai labiausiai suspaudžia upę, arba kur upės vingis prisispaudžia prie kalnagūbrio. Tokiose vietose pagrindinė srovė dažnai dūžta į uolas upės krante ar vagoje (uolos suvirsta į vagą, upei paplovus šlaitus).
Kiekvienas didesnis intakas potvynio metu į pagrindinę upę plukdo įvairaus pavidalo sąnašas, kurios žemiau žiočių paprastai sudaro seklumą, o dar žemiau - rumbus.
Kai upės nuolydis ryškiai netolygus, didesnio nuolydžio atkarpose rasime kliūtis, susidarančias stipriai srovei išplovus minkštesnes padermes: slenksčius, rėvas. Upė čia bus išgraužusi gilią vagą su, vertikaliais (kanjonas) arba stačiais - daugiau kaip 45° (tarpeklis) - krantais, dėl to būna labai sunku ar net neįmanoma žvalgyti ir stovyklauti. Upės nuolydžiui sumažėjus, nusėda iš aukščiau atneštos sąnašos, jos sudaro rumbus, seklumas, salynus bei protakų labirintus tarp jų.
Jeigu upė teka per ežerų grandinę, tai slenksčius rasime ir tokios upės ištakose.
Žmonių apgyventose vietose galime aptikti dirbtinių kliūčių: lėtose upėse - perkėlų, žemų lieptų ir tiltų, srauniose - užtvankų (arba slenksčių ten, kur jos sugriautos), upėse, kuriomis plukdomas miškas, - užtvarų rąstams, rąstų sangrūdų, vandenį reguliuojančių užtvankų.
Duomenų apie vandens lygio kitimus, liūčių, selių pavojų, ledonešio ir upių užšalimo laiką teks ieškoti įvairiausioje literatūroje, taip pat ir kitų turizmo rūšių atstovų ataskaitose.

PLAUKIMO PRIEMONĖS: Plaukimo priemonės parinkimasMedinės valtysBaidarėsPripučiamos valtysKatamaranaiPlaustai
TURISTINIAI VANDENS MARŠRUTAI: Maršrutų sudėtingumasPopuliariausi vandens turizmo rajonai
GRUPĖS PASIRUOŠIMAS KELIONEI
KELIONĖS PLANAVIMAS: Duomenys apie kelionęKelionės trukmėKelionės grafikas
INVENTORIAUS PARUOŠIMAS KELIONEI:Asmeninis inventoriusEkipažo ir grupės inventorius
VANDENS TURIZMO TAKTIKA: PrieigosStovyklavimas. Dienos režimasPlaukimasKliūtysŽvalgybaAvarijosOrientavimasis
VANDENS TURIZMO TECHNIKA:
Srovės poveikis laivuiBaidarės valdymasPlausto valdymasPripučiamos valties valdymasRemontas