Upių labirintasKelionės į Gruziją

Grybų dauginimasis. Vegetatyvinis dauginimasis. Lietuvos grybai

GRYBŲ DAUGINIMASIS

Šiame skyriuje pateikiama tik aukštesniųjų aukšliagrybių ir papėdgrybių dauginimosi būdai ir jų ypatybės.
Grybai dauginasi vegetatyviniu būdu ir sporomis.


Vegetatyvinis dauginimasis

Vegetatyvinis dauginimasis Vegetatyvinei grybienai būdinga neribotai augti ir regeneruoti (atsinaujinti). Todėl bet kuri grybienos dalis, net pavieniai jos hifai arba jų dalys gali būti grybų vegetatyvinio dauginimosi šaltinis. Tačiau vien tik šiuo būdu grybų dauginimasis būtų labai lėtas. Nepalankiomis grybienai vystytis sąlygomis atskiri jos hifai sutrūkinėja į plonasienes ląsteles - artrosporas (oidijas) . Kartais hifai nesutrūkinėja, bet dar ląstelėse jų protoplazma susitraukia į apvalios formos kūnelius, apsidengia storu apvalkalu ir virsta chlamidosporomis. Šioms subrendus, hifų sienelės sutrūkinėja ir jos, kaip ir oidijos, išbyra. Panašiai susidaro ir gemos. Kadangi chlamidosporų ir gemų yra storesnis apvalkalėlis ir jos turi daugiau atsarginių maisto medžiagų, todėl yra gerokai atsparesnės nepalankioms aplinkos sąlygoms negu oidijos. Nelytinio dauginimosi sporų rūšis yra ir konidijos. Jos susidaro ant pavienių arba puokštėmis suaugusių tam tikrų hifų šakučių (ataugų) - konidijakočių. Konidijos būna vienaląstės, rečiau daugialąstės ir labai įvairios formos, spalvos bei dydžių.
Pasitaiko dar vadinamųjų piknosorų, kurios susidaro piknidžių viduje. Piknidžiai (16 pav.) - tai vos įžiūrimi grybų vaisiakūniai, išaugantys sergančių augalų audiniuose.
Artrosporos, chlamidosporos, gemos, konidijos ir piknosporos - tai nelytiniu būdu susidariusios sporos, iš kurių palankiose sąlygose vėl išauga hifai, t.y. nauja vegetatyvinė grybiena.


Daug kartų padidintos piknosporos

16 pav. 1 - piknidis su piknosporėmis, 2 - daug kartų padidintos piknosporos


<< Į TURINĮ >>